Author: Fiona Donald

MEN – DRAW SATURDAY 19TH JUNE 2021

LONG & SHORT 2ND ROUND

MORNING

8.00 am     AUTOMATIC DRAW

AFTERNOON

11.30 am   M Tuohy & B Gillespie vs Chucky Hunter & D De Ridder

11.36         T Schroder & R Lowry vs B Riordan & D Walker

11.42         D Silk & J Holden vs R I’Anson & R Morris

11.48         B Gibson & A Leamy vs P Boyce & L Crate

11.54         G & S Worsley vs S Clapham & D Webb

12.00         A Deihl & P Thompson vs T Bird & J Ireland

12.06         P Gavegan & R Hunter vs J Shirkey & P Wolland

12.12         M Plimmer & J Brindle or R Pratt & Burney vs K Orr & J Dickins

WOMEN – SATURDAY 7TH JUNE / WEDNESDAY 9TH JUNE 2021

LGU (5) Q5 – BETTY PARKER MEMORIAL (3):

69 Nett D Bain

73 A Schroder

74 S Humphrey

75 N Williams, J McCrae

76 K Meha, R Ward

78 G Ruawai

79 A Weld

80 Z Lynch, M MacLeod, T White, B Collier, J Harding, J Plimmer

81 J McPherson, A Schnell, E Dougherty, J Beijersbergen, L Radovanovich, R Lawson-Jones

82 M Smith, P Huxford, V Walker

83 J McKelvie, R Blunden, J Belcher, Gillian Martin

84 H Waugh, H Dickins, S Frederickson, L Howie

85 S Boxall, M Bell

88 A Waugh, K Shannon

GREEN JACKET PRO’S COMPETITION – THURSDAY 3RD JUNE 2021

STABLEFORD:

38 points M Kinsey

37 A Hughes

35 Dennis Humphrey, D Burney, E Ward, R McCabe, B Humphrey, M Brown, M Tuohy, D Scott

34 A Brown, S Baker, R Humphrey, S Lochhead

33 G Stephens

TWOS: Jason Bowles, David Mills, Dave Burney, Monty Brown, Damian Walker.

NEAREST THE PIN: 9TH Gordon McCrae; 17TH Jeff Dickins.

HIDDEN HOLES: 1ST & 11TH – Roger Humphrey, Max Kinsey, Allan Brown, Anton Hughes, Gordon Smith all had 5 points. Hidden Hole Competition will jackpot next week.

PINK BALL: 24 points John Brindle on a count back from Kelvin Orr

WOMEN – SATURDAY 29TH MAY / WEDNESDAY 1ST JUNE 2021

DOROTHY BARLTROP TROPHY – PAR:

1 down A Schroder, M MacLeod, Gillian Martin, H Young

2 down N Williams, S Boxall

3 down J Beijersbergen, E Dougherty, P Huxford

4 down V Walker, J McCrae, J Williams, J Bolton-Riley, L Radovanovich

5 down M Jones, Z Lynch, R Lawson-Jones

6 down M Smith, J Kinsey,  R Ward

7 down T White, G Ruawai, A Sutherland, A Weld

8 down D Bain

9 down J McKelvie, J Plimmer

10 down S Atkins, K Matthews, R Blunden

12 down J Jeffers

QUEEN’S BIRTHDAY MEN’S MATCHPLAY TOURNAMENT 5th & 6th JUNE 2021

A great weekend of fun golf and perfect weather for our Annual Queen’s Birthday Men’s Matchplay tournament.

Awesome to have a full field and thanks to all who traveled to play.

A big thanks to our major sponsor THRIVE – they manned an awesome barbecue on Saturday and provided some great prizes for our winners.

Thanks also to the Empire Tavern who also provided some great prizes and Speights Alehouse Palmerston North.

CHAMPIONSHIP – GROUP 1

FLIGHT SEB BAKER
RUNNER UP RYAN ROONEY
WINNER LIAM FINLAYSON

DURIE’S – GROUP 2

FLIGHT JOE CUTHERS – JUDGEFORD
RUNNER UP ETHAN WARD
WINNER TREVOR WARD

PRYDE’S – GROUP 3

FLIGHT DAVID GODDARD – APITI
RUNNER UP JEFF DICKINS
WINNER IAN STRICKETT – PALM  NORTH

OROUA – GROUP 4

FLIGHT TONY BOXALL
RUNNER UP TREVOR GARDNER
WINNER JAYDEN HUNTER – MARTON

AORANGI – GROUP 5

FLIGHT JAMES HOLDEN
RUNNER UP BOBBY TE MATAKI
WINNER KARL STRATTON – HAWERA

FEILDING – GROUP 6

FLIGHT PAUL GAVEGAN
RUNNER UP GRAHAM BOND – HAWKESTONE
WINNER STEVE COX

HAEREMAI – GROUP 7

FLIGHT NIGEL BURKIN – PALM NORTH
RUNNER UP RON ANDERSON – HAWKESTONE
WINNER JASON LOVE – TE NGUTU

TOTARA – GROUP 8

FLIGHT NICK PLIMMER – APITI
RUNNER UP RUSSELL KANE – RANGITIKEI
WINNER GARY WORSLEY

RIVERSIDE – GROUP 9

FLIGHT NORM EVANS – DANNEVIRKE
RUNNER UP KERRY WILLIAMS
WINNER JOHN COLEMAN

DUNVEGAN – GROUP 10

FLIGHT RUDOF OTTO – HUTT PARK
RUNNER UP TREVOR DE LA HARPE –  DANNEVIRKE
WINNER TREVOR SCHRODER

NEAREST THE PIN ON 11

SPONSORED BY THRIVE

Round One - Tomas Shaw
Round Two - Peter Thompson
Round Three - Remy Early

NEAREST THE PIN IN TWO

SPONSORED BY SPEIGHTS ALEHOUSE PALMERSTON NORTH

David Goddard - HDCP up to 15
Yohan Tait - HDCP 16+

STABLEFORD MEMORIAL TROPHY

WINNER 2021 – PHIL ENGELBRECHT

PHIL ENGELBRECHT 39
RICHARD HALL – TE NGUTU 37 C/B
KYLE RUSSELL 37 C/B
STEVE LOCHHEAD 37
WARREN COXHEAD – TE NGUTU 36 C/B
ROB HUNTER 36
RODNEY BUICK 35 C/B
PETRUS  ALBERTYN – PALMERSTON NORTH 35 C/B
REMY EARLY 35
REUBEN MACNAMARA 33
PETER THOMPSON 32
Scroll to top